Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Zo všetkých strán počúvame o dnešnej dobe ako o dobe uponáhľanej a plnej stresu. Často sa sami pristihneme pri tom, že naozaj nevieme, kde nám hlava stojí. Popri všetkých povinnostiach sa, dokonca, zabúdame či nestíhame ani poriadne najesť. Aj keď mnoho z nás dbá na pravidelnú a vyváženú stravu, takisto existuje veľa ľudí, ktorí vynechávajú niektoré z hlavných jedál, alebo sú nastavení na režim typu: „cez deň prežijem, večer dobehnem". Netušia však, že okrem iných telesných komplikácií sa nebezpečne zahrávajú s hladinou cukru v krvi.
Cukor v tele potrebujeme, aby v ňom fungovalo všetko, ako má a aby sme mali dostatok energie na každodennú činnosť. Prijímame ho v strave a náš organizmus ho postupne spracováva, priamo využíva alebo ukladá. V krvi by mal mať pomerne stálu koncentráciu, ktorá je však ľahko ovplyvniteľná. Ak konzumujeme cukru viac, ako by sme mali, alebo ho naše telo nestíha spracovať, jeho hladina v krvi sa zvýši a nastáva hyperglykémia. Jej opakom je hypoglykémia – stav, keď hladina cukru v krvi klesne pod zdravú hodnotu.
Hypoglykémia sa netýka len diabetikov. Samozrejme, u ľudí trpiacich cukrovkou k nej dochádza častejšie a je pre nich aj celkovo nebezpečnejšia a život ohrozujúca. Prejavuje sa v prípadoch, keď ich telo vyprodukovalo nadbytočné množstvo inzulínu, alebo prijali jeho vyššiu dávku. Inzulín je hormón rozkladajúci cukry a u ľudí trpiacich cukrovkou dochádza k jeho nesprávnemu tvoreniu a vylučovaniu. Aj keď sme však úplne zdraví, môže sa stať, že sa nám hladina cukru v krvi neprimerane zníži, dostaneme teda hypoglykémiu. K ľahšej forme môže dôjsť pri hladovaní alebo po nadmernej fyzickej záťaži. Závažnejšie príznaky sa môžu objaviť napríklad po vypití nadmerného množstva alkoholu.
Určite by sme mali poznať príznaky hypoglykémie. Je veľmi pravdepodobné, že s jednou z foriem hypoglykémie sa stretol počas svojho života každý z nás. Takisto treba povedať, že každý má individuálny organizmus. Zatiaľ, čo my si nemusíte nič všimnúť, niekto iný výrazne pociťuje príznaky už v začiatkoch. Všetko závisí od vnímavosti jednotlivca a citlivosti organizmu. Nebezpečný pokles cukru v krvi sa prejavuje viacerými spôsobmi. Patria sem symptómy ako únava, bolesť hlavy, potenie, triaška a neznesiteľný pocit hladu. Závažnejšie je to v momentoch, keď sa objavia kŕče, dezorientácia, zahmlené videnie, ktoré môžu viesť až k bezvedomiu.
Prvú pomoc pri zníženej hladine cukru v krvi predstavuje cukor. Hoci sa naše telo pokúša s hypoglykémiou bojovať tým, že produkuje hormón glukagón, musíme zakročiť aj my sami. Glukagón zvyšuje hladinu cukru v krvi, no začne pôsobiť v priebehu dvoch až piatich hodín, čo nerieši akútne nepríjemnosti. Preto je nutné čím skôr cukor do tela prijať. Odporúčané je vypiť ovocnú šťavu, prípadne sladený nápoj, zjesť kúsok pečiva alebo priamo kocku cukru. Samotný cukor predstavuje výhodu v tom, že nie je naviazaný na iné látky, ako napríklad tuky, a tým rýchlejšie sa dostane do krvného obehu. Vo vážnejších prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc.
Tak, ako je dôležité vedieť riešiť následky hypoglykémie, je dôležité naučiť sa jej predchádzať. Základom je stravovať sa viackrát za deň. Okrem troch hlavných jedál nevynechať ani desiatu či olovrant. Nemusíme sa striktne držať týchto piatich jedál, každý má predsa len iné návyky. Podstatné však je jesť menšie množstvá viackrát denne. Doprajme si niečo ľahké pod zub aj pred cvičením alebo iným typom fyzickej aktivity, akou je napríklad práca v záhrade. Taktiež by sme sa nemali uložiť do postele po večernom cvičení a vyhladovaní. Hypoglykémia sa môže totiž prejaviť aj počas noci. Tiež nás môže prekvapiť pri pití alkoholu na prázdny žalúdok.
Ak sa do stavu zníženej hladiny cukru v krvi môžete ľahko dostať, pretože nejete pravidelne, často vyvíjate fyzickú aktivitu a podobne, stavte na istotu a noste pri sebe aspoň kocku cukru či hygienicky balený cukor. Tie sú nenáročné na uskladnenie a zároveň účinné v prípade potreby. Takouto drobnosťou môžete v stave núdze rýchlo pomôcť nielen sebe, ale i niekomu z vášho okolia.