Mienka o cukre sa v priebehu rokov neustále mení. Od mimoriadne veľkej obľuby v minulosti sa postupne dostal až k súčasnej prezývke „biely jed“. Niektorí ľudia sa cukru v akejkoľvek forme absolútne vyhýbajú, iní nevedia bez neho žiť. Ako to s tým cukrom a zdravím vlastne je?

Nevyhnutnosť pre život

Sacharidy sú pre nás doslova nevyhnutnosťou, keďže glukóza, najjednoduchší cukor, vyživuje každý jeden orgán v našom tele. Sú najdôležitejším zdrojom energie a zabezpečujú správne fungovanie mozgu. Potrebujeme ich, ale len v obmedzenom množstve. Odporúčanú dennú dávku sacharidov tvorí u žien 25 g (čiže šesť čajových lyžičiek), u mužov je to približne 38 g ( deväť čajových lyžičiek). Toto odporúčanie je od reality však veľmi vzdialené. V popredí stoja Spojené štáty americké, kde sa priemerná denná spotreba cukru pohybuje až okolo 126 g na človeka. Na chvoste tohto celosvetového rebríčka stojí zas India s mizivými 5 g.

Prebytok či nedostatok cukru v našom tele

Z krvného obehu cukor putuje do svalov, ktoré ho spaľujú. Ak dodáme do tela viac cukru, ako naše telo potrebuje, cukor, ktorý je navyše, sa začne premieňať na tuk a postupne ukladať. Priberanie alebo obezita nesie následne so sebou obrovský počet zdravotných ťažkostí. Tukom sa obaľuje aj pečeň, čo je veľmi nebezpečné pre jej ďalšie fungovanie. Okrem toho, obezita spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia, v istých prípadoch cukrovku. 

Naopak, keď nemáme dostatok sacharidov, sme vyčerpaní, mozog nemá dostatok glukózy a môžeme upadnúť až do bezvedomia. Pri dnešnom uponáhľanom spôsobe života býva však občas komplikované dodržať správne stravovanie. Aj keď sa sacharidy vyskytujú takmer vo všetkom, môže sa stať, že ich cez deň prostredníctvom bežnej stravy neskonzumujeme v potrebnom množstve. Preto je dobré mať vždy po ruke cukor. Obyčajná cukrová kocka nás môže zachrániť pred náhlym vyčerpaním organizmu.

Depresie alebo stavy úzkosti – cukor s nimi dokáže bojovať. Ak sa totiž cukor dostane do nášho mozgu, začne mozog produkovať hormón dopamín, ktorý nás robí šťastnejšími. Cukor môže teda poslúžiť ako jednoduchá a rýchla forma terapie, ale nie pravidelne. Chuť na sladké sa totiž ľahko stane stále intenzívnejšou a my sa stávame závislými. Náš mozog si zvykne na krátkodobú eufóriu, ktorá sa po vyprchaní mení na zlé nálady, a preto chceme cukru stále viac. Je dokonca preukázané, že závislosť na cukre je silnejšia ako na alkohole či cigaretách. Sacharidy tiež zvyšujú krvný tlak. Ak patríte k osobám majúcim nízky tlak, cukor vám pomôže. V opačnom prípade má negatívny efekt. 

Opatrní treba byť s konzumáciou cukru v záujme peknej pleti. Cukor spôsobuje vo vyšších dávkach nepríjemné akné  a rýchlejší  vznik vrások. Zodpovedný za starnutie pleti je prebytočný cukor v krvi, ktorý sa naviaže na vlákna kolagénu, zabezpečujúce pružnosť pokožky. Tie sa po takomto naviazaní stávajú menej elastické a tiež menej odolné voči slnečnému žiareniu. Cukor však môžete dopriať pleti zvonka. Jemné kryštáliky cukru môžu dobre poslúžiť pri výrobe domáceho peelingu na tvár.

Predchádzanie zubnému kazu

Sladké pochutiny majú vo veľkej obľube nielen ľudia, ale žiaľ aj baktérie v našich ústach. Tie sú cukrami vyživované, ich počet pôsobením cukru rastie a s tým aj riziko vzniku zubného kazu. Odporúča sa preto umyť si zuby hneď po skonzumovaní sladkosti.

Zlatá zdravá cesta

Pri čítaní všetkých nástrah, ktorým čelí naše telo, by sme najradšej všetko sladké vyhodili do koša. Netreba však robiť paniku a hneď sa vzdávať každého kryštáliku cukru. Život nie je dobré presladiť, ale ani nesladiť. Je však ideálne, určiť si pre príjem cukru zopár sladkých zásad:

  • Cukor nenahrádzajme rôznymi umelými sladidlami. Sú oveľa škodlivejšie ako obyčajný cukor.
  • Doprajme si cukor radšej po hlavnom jedle, nie ako napríklad samostatný olovrant. Telo má so sacharidmi takto menej práce.
  • Koláčik o polnoci nie je ozaj šťastný nápad. Dajme si cukor radšej cez deň, keď ho fyzickou aktivitou dokážeme spáliť.
  • Dôležité je sledovať dennú dávku cukru a od tej odporúčanej sa nevzďaľovať ani jedným, ani druhým smerom. 
  • Netreba zabúdať na to, že cukor obsahujú aj iné potraviny ako tie, ktoré chutia sladko. Múka, ryža, cestoviny, strukoviny, zelenina a podobne sú tiež zdrojom cukrov, a aj tento cukor treba rátať do odporúčaného denného príjmu.
  • Ak máme radi sladké pochúťky, pripravme si ich radšej doma. Vieme tak lepšie ustrážiť množstvo a kvalitu cukru pridaného do obľúbenej pochúťky.  
  • Ak chystáme oslavu, nepečme zákusky od výmyslu sveta. Stačí jeden druh. Čím viac druhov, tým viac pokušení dať si z každého.