Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Leto bez zmrzliny si asi nevieme ani predstaviť. Chladivá osviežujúca maškrta je pre väčšinu z nás v horúcich dňoch vytúženou samozrejmosťou. Milujú ju deti i dospelí a z roka na rok nás prekvapujú nové a nové, občas aj veľmi netradičné, príchute. Kde sa vzala zmrzlina, kto jej konzumuje najviac, ako vznikol kornútok či koľkými ťahmi jazyka vraj človek zlíže kopček zmrzliny? O tomto, ako aj o ďalších zaujímavostiach, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Skôr ako si ľudstvo mohlo pochutnávať na osviežujúcich príchutiach od výmyslu sveta, bolo potrebné oboznámiť sa s vlastnosťami ľadu. Prvé, približne 5000 rokov staré zmienky o ľadovom experimentovaní pochádzajú z Číny. Čínski panovníci si nechávali vyhĺbiť do zeme jamy obložené drevom, ktoré boli ideálnym miestom pre uskladnenie snehu alebo prírodného ľadu. V lete ľadové zásoby pridávali do nápojov.
O čosi mlsnejšie jazýčky mali v období antiky Rimania. Známi milovníci dobrého jedla vylepšili aj ľadové osvieženie. Zmrazenú vodu zmiešali s ovocím a medom a ľahká delikatesa bola na svete. Podobné mrazené dezerty boli obľúbené aj v Oriente — prírodný ľad nazbieraný v horách získaval výnimočnú chuť vďaka pridaným sirupom, vínu a koreninám.
Začiatky zmrzliny v Európe môžeme pripísať cestovateľovi Marcovi Polovi. Známy Benátčan v 13. storočí opísal spôsob, akým v Číne pripravujú ochutenú snehovú špecialitu. Ľadovej maškrte preto už nič nestálo v ceste ani na európskom kontinente. Postupne si podmanila Talianov a Francúzov, ktorí zo zmrzliny spravili cukrársku delikatesu a začali s ňou obchodovať.
V 19. storočí sa chladená lahôdka dostala za veľkú mláku. V zmrzlinovej veľmoci, Amerike, boli v tom čase vynájdené stroje na jej prípravu a tiež bola založená prvá fabrika.
V súčasnosti sa inovácie dotýkajú rôznych oblastí ľudského života a veru sa nevyhýbajú ani zmrzline. Jej výrobcovia sa z roka na rok pokúšajú priniesť na trh zaujímavejšiu, neobyčajnejšiu a chutnejšiu verziu ako doposiaľ. Tradičné čokoládové a vanilkové príchute zápasia s rozmanitou konkurenciou. V rozličných kútoch zeme si preto môžete pochutnať na zmrzline ako zo sci-fi filmu — pizzovej, daroch mora, pikantnej s čili papričkami alebo slaninovej. Ak ste sa už stratili v záplave chutí, potvrdzujeme, že reč je ešte stále o zmrzline. Pozrite sa spolu s nami na pár skutočne odvážnych príchutí.
Ak zamierite k našim západným susedom — do Viedne, môže sa vám stať, že pri potulkách mestom natrafíte na skutočný „cukrársky pôžitok“. Zmrzlina s príchuťou rezňa (Wiener Schnitzel) alebo syrová (Leberkäse) síce nepatrí medzi najpredávanejšie, rozhodne však priťahuje pozornosť zvedavcov minimálne svojím názvom.
Určite máte vo svojom okolí niekoho, kto zbožňuje pivo a zlatistý mok si vychutná so železnou pravidelnosťou. Čo tak dopriať mu aj pivné zmrzlinové osvieženie? Kopčeky s príchuťou oroseného si môžete dopriať vo viacerých českých reštauráciách alebo vyrobiť v pohodlí domova. Stačí vám k tomu len dávka odvahy a ingrediencie. Namieste je však upozornenie, že horká zmrzlina sa rovnako ako tekutý originál neodporúča vodičom, ktorí by z nej mohli „nafúkať“.
Ani mrazený svet nepozná hranice. Zmrzlina, z ktorej sa vám zatočí hlava, je chuťovkou pre všetkých maškrtníkov, ktorí nemajú hlboko do vrecka. Za približne 1000 eur si ju vychutnáte v prepychovom Dubaji alebo v luxusnej štvrti Upper East Side na Manhattane. Aj keď cukrári v oboch mestách sú pri príprave zmrzliny verní svojmu receptu, jedno je pri príprave zmrzlinovej pochúťky spoločné — exkluzívne ingrediencie a zdobenie 23 karátovým zlatom. Kto pri návšteve Dubaja nemusí hľadieť na peniaze a dopraje si takúto zmrzlinu, odnesie si so sebou ako hmotnú spomienku vzácnu misku a lyžičku Versace.