Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Cukrovka, alebo inak povedané diabetes, je jedným z najbežnejších ochorení súčasnosti. Dokonca sa už popri chorobách srdca, rakovine i depresii dostala do kategórie civilizačných ochorení. Čo je vlastne jej príčinou? Môže nadmerná konzumácia sladkých potravín spustiť problémy s cukrovkou?
Možno aj vás v detstve strašili, že prehnané napchávanie sa sladkosťami vám spôsobí cukrovku. Alebo ste tento argument ako rodič už aj vy vytiahli na svoje deti. Je to však pravda?
Príčin, prečo čakárne u (nielen) slovenských diabetológov praskajú vo švíkoch, je hneď niekoľko. Pod túto chorobu sa vo veľkej miere podpisuje zlá životospráva. Keď telo energiu len prijíma, ale nevydáva. Častejší výskyt nadváhy a obezity, nie príliš zdravé a vyvážené stravovanie, málo pohybovej aktivity, veľa stresu, prípadne dedičnosť... všetko si to spočítajte a dostanete odpoveď na to, prečo počet ľudí s diagnózou cukrovka stúpa.
Zaujímavosť: Na Slovensku máme približne 400-tisíc diabetikov. Toto číslo je veľmi alarmujúce, nakoľko ešte v roku 1997 bolo v našej krajine evidovaných približne 200-tisíc cukrovkárov. V priebehu 20 rokov sa teda počet zdvojnásobil! Pri pohľade na preplnené fastfoody a nákupné košíky niektorých mladých ľudí nie je lichotivá ani vyhliadka na ďalšie roky.
Hlavnou príčinou cukrovky je absolútny či čiastočný nedostatok inzulínu (hormónu), ktorý produkuje pankreas. U zdravého človeka inzulín zabezpečuje presun glukózy, ktorá sa vytvorila z jedla, do svalových buniek. Inzulín sa u zdravého jedinca postará o to, že má vyrovnanú hladinu cukru v krvi počas celého dňa. Keď však u človeka vznikne porucha v tvorbe inzulínu, glukóza sa hromadí v krvi a neputuje do buniek. Hladina cukru v krvi teda stúpa a spôsobuje zdravotné komplikácie.
Cukrovka 1. typu je podmienená imunologicky. Počiatočné prejavy vzniku sú obyčajne zvýšený pocit smädu, častejšie močenie, úbytok hmotnosti. Vyskytuje sa prevažne u ľudí do 30 rokov. Pri tomto type cukrovky organizmus vytvára protilátky proti vlastným bunkám pankreasu a usmrcuje ich. Preto nemá človek dostatok inzulínu, ktorý je, ako už bolo povedané, nevyhnutný pre správne „spracovanie“ glukózy v organizme.
Cukrovka 2. typu patrí k najrozšírenejším typom. Vzniká obyčajne v dospelosti a príčinou môže byť napríklad nadváha a nedostatočná pohybová aktivita človeka. Súvisí teda predovšetkým so zlým životným štýlom a základom liečby je redukcia telesnej hmotnosti pomocou vyváženého a zdravého stravovania a primeraného pohybu.
Existujú aj ďalšie typy cukrovky, ktoré sa vyskytujú napríklad u mladých s poruchou žliaz s vnútornou sekréciou, pri chorobách, ktoré poškodzujú pankreas, pri užívaní niektorých liekov.
Okolo zdravotných ťažkostí, ktoré sú spôsobené cukrovkou, koluje množstvo nepravdivých informácií, ktoré nás môžu miasť. Pozrime sa na najčastejšie z nich:
Možno aj vás zmiatol názov tejto choroby a automaticky prisudzujete jej vznik ku konzumácii sladkých dobrôt. Pokiaľ človeku diagnostikujú cukrovku, ako sme spomenuli, dôvody sú oveľa komplexnejšie a súvisia najčastejšie s nezdravým životným štýlom. Cukrovka teda nie je o tom, že si občas doprajeme niečo sladké, ale buď vrodenej poruchy tvorby inzulínu, alebo „privodenej“ poruchy v dôsledku nadmernej konzumácie (aj sladkého), nesprávneho výberu potravín, vysokého príjmu prázdnych kalórií a tukov, nedostatočného pohybu, stresu atď.
Ďalší veľký omyl. Sacharidy (cukry) sú pre život človeka nutnosť. Cukrovkári teda cukry zo stravy nevylučujú, ale prísne strážia, aby ho prijali len toľko, koľko je pre telo nevyhnutné. A vzhľadom na to, že sacharidy obsahujú aj „naoko“ nesladké potraviny, resp. základné potraviny ako napríklad pečivo, múka, ryža, ovsené vločky, cestoviny, zemiaky, vybraná zelenina, ovocie, mlieko, na sladké pochúťky plné "klasického" cukru (napríklad kryštálového či práškového) už veru miesto v ich jedálničku nezostáva. Takýto cukor zvyknú prijímať obyčajne len v stave hypoglykémie (znížená hladina cukru v krvi), keďže glykémia po ňom rýchlo stúpa, a teda rýchlo dostanú hladinu cukru v krvi do normálu.
Pre prípady hypoglykémie zvyknú dokonca pri sebe všade nosiť napríklad obyčajnú kocku cukru či vrecko hygienicky baleného cukru.
Opäť sa budeme opakovať. Strava a primeraný pohyb je základ všetkého! Medikamenty len zlepšujú vyhliadky na váš život, cukrovku však nevyliečia. Platí tu dobre známe pravidlo, že príjem energie sa musí rovnať jej výdaju.
Trošku pritiahnuté za vlasy, nemyslíte? Áno, pri úplnom zanedbaní liečby a životného štýlu tieto problémy môžu nastať, ale ak sa vyhýbate stresu, cvičíte, na tanieri máte vyváženú stravu, prípadne ste sa zbavili zlozvykov ako nadmerné pitie alkoholu alebo fajčenie, spomínaným komplikáciám sa viete vyhnúť.
To, že máte cukrovku, ešte nie je koniec sveta a už vôbec nie toho športového. Práve naopak, šport zmierňuje existujúce ťažkosti, o to viac, ak trpíte obezitou. Rizika sa môžete obávať v prípade, že športujete až do úplného vyčerpania, kedy hrozí nadbytočný úbytok energie a nastane tzv. hypoglykémia.
Hypoglykémia, teda znížená hladina cukru v krvi, totiž navodzuje celý rad nepríjemných príznakov (tras rúk, zvýšené potenie, zahmlené videnie a podobne) a môže vyústiť až do hypoglykemickej kómy.
Táto civilizačná choroba postihla aj populárne osobnosti spoločenského života. Snáď najznámejším Slovákom je herec Stano Dančiak, ktorému cukrovka spôsobila slepotu. Boj s ňou zvádza aj jeho herecká kolegyňa Zuzka Haasová, sestra obľúbenej Bambuľky, či dcéra spisovateľa Ľubomíra Feldeka, speváčka Katka Feldeková. Ani český predstaviteľ Štěpána z filmov o básnikoch, Pavel Kříž, sa diabetu nevyhol. A podobne je na tom aj herec František Němec (Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, Ako dostať otecka do polepšovne).
Do kategórie slávnych cukrovkárov sa zo svetového šoubiznisu zaradili aj herci Tom Hanks, Sharon Stone a Halle Berry. Krásna predstaviteľka Catwoman a Bondgirl dokonca tvrdí, že práve vďaka cukrovke si uchováva mladícky vzhľad, pretože si upravila životosprávu.
Väčšina týchto známych tvárí sú zároveň aj obrovskou inšpiráciou pre mnohých ľudí, pretože si cukrovkou nenechali "otráviť" život. Šíria totiž o nej osvetu, nabádajú k prevencii a k zdravšiemu životnému štýlu. Hoci príjem cukru museli obmedziť, ich život zostal naďalej sladký.