Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Niekto si sladí nápoj klasickým kryštálovým cukrom pomocou lyžičky, iný ho vysýpa z praktických papierových vrecúšok, no stále sa nájdu aj domácnosti, kde hrá prím porcelánová miska s kockovým cukrom. Ku krásnemu ozdobenému servisu na čaj a kávu sa snáď ani iný spôsob sladenia nehodí. Nám však napadlo, že by kockový cukor mohol mať aj iné využitie. A tak sme začali zisťovať...
Cukrové kocky mali a aj majú svoje primárne využitie ako sladidlo. Avšak ľudia sú kreatívni a kocky tak nie vždy končia iba v šálkach s kávou či čajom. Ale pekne po poriadku. Začneme starým známym "kde bolo, tam bolo...".
Je to už viac než 170 rokov, čo si malé kocky pridávame do čaju alebo kávy. Cukor samozrejme vynašli už dávno pred tým, avšak podobu malých kociek môžeme využívať len vďaka nespokojnej žene.
Do roku 1841 sa používali len akési homole v tvare kužeľa, z ktorých sa cukor sekal alebo škrabkal. Pri jednom z takýchto sekaní sa poranila aj manželka Jakuba Kryštofa Radu, vtedajšieho riaditeľa cukrovej rafinérie v českých Dačiciach. Ona sama mu navrhla, aby sa kvôli podobným prípadom začali vyrábať kocky cukru, ktoré boli, samozrejme, oveľa praktickejšie. Jakub, ako správny manžel, splnil svojej partnerke, čo jej na očiach videl, a od roku 1843 získala dačická rafinéria patent na produkciu kockového cukru. Na jeho výrobu, podľa Múzea Dačice, používali lis a mosadznú dosku so 400 otvormi v tvare štvorca.
Mimochodom, od roku 1983 stojí v dačickom parku žulový pamätník na počesť otca kockového cukru, Jakuba Kryštofa Rada.
Nie, dom si z neho veru nepostavíte. Aspoň nie ten obytný typ. Ak sa však chcete zabaviť so svojimi deťmi, môžete sa pustiť do budovania domčeka alebo hradu sladšieho, ako je perníková chalúpka. Pripravte sa však na to, že si musíte zaobstarať nie jedno, nie dve, ale minimálne tucet balení kockového cukru. Množstvo závisí, samozrejme, na veľkosti výtvoru, ktorý chcete postaviť.
Je to síce hra na trpezlivosť, ale výsledok potom stojí za to. Veď posúďte sami.
Po svete behajú aj odvážlivci, ktorí sa snažili zaujať a prelomiť rekordy. Medzi nich sa radí aj Alastair Galpin. Ten sa pokúsil v roku 2012 prelomiť rekord v počte kociek postavených na brade. Trvalo mu viac ako hodinu a desiatky pokusov, kým sa mu so zaklonenou hlavou a so zastaveným dychom podarilo postaviť vežu z 11 kociek cukru. Zdá sa vám to málo? Vyskúšajte doma... možno urobíte nový rekord, možno zistíte, že to vôbec nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Podobnú vežu, avšak nie na brade, ale na zemi, sa podarilo postaviť Francúzke Camille Courgeon. Za 2 hodiny a 59 minút postavila vežu vysokú 2,08 metra. Zložená bola až z 2669 kociek a zápisala sa ňou do Guinnessovej knihy rekordov.
A máme tu aj jeden z najväčších (a asi aj najsladších) hradov z cukru, aký ste kedy videli. Približne 5 000 ľudí sa podujalo na tvorbu tohto umeleckého diela v Severnom Írsku, ktoré pozostávalo až z pol milióna kociek cukru a vážilo 2 756 libier (cca 1 250 kg). Bez pochyby ide o jednu z najkalorickejších stavieb všetkých čias.
Čakáte návštevu a chcete im ponúknuť originálne vyzerajúce kocky cukru alebo sa len zabaviť s deťmi a pripraviť si kocky na nejaké veľdielo, ako sme mali možnosť vidieť na fotografiách vyššie? Tvorba vlastných kociek (i nekockového tvaru) je jeden z najľahších "urob si sám" projektov.
Na 1/2 šálky cukru vám stačí 1 čajová lyžička vody. Cukor si nasypte do priestrannej misky. Pridajte lyžičku vody a miešajte vidličkou. Zo začiatku to bude vyzerať hrudkovito, ale čím viac budete miešať, tým viac sa vám bude zmes drobiť. Ak sa vám bude zdať vodnatá, pridávajte ešte postupne cukor.
Použite lyžičku a preneste cukor do silikónovej formy (dnes sú na trhu dostupné formy s rôznymi tvarmi a motívmi). Poriadne zatlačte. Teraz už len počkajte, kým pri izbovej teplote cez noc stvrdnú. Potom ich môžete postupne vytláčať. Takéto kocky vám v suchom prostredí vydržia aj viac než rok.
Skúste to inak: Vyrobiť si môžete cukor nielen v rôznych tvaroch, ale aj príchutiach i farbách. Stačí vymeniť vodu za vanilkový extrakt alebo pridať do zmesi pár kvapiek potravinárskeho farbiva. A kto má v rukách cit, pokojne si ich môže aj ozdobiť podobne ako medovníčky alebo muffiny.
Riaditeľovi dačickej rafinérie, pánovi Radovi, sa určite ani nesnívalo, že kocky cukru by mali aj iné využitie ako na konzumáciu. No keďže je človek tvor tvorivý a fantázii sa medze nekladú, kocky už dávno neslúžia len na osladenie nápojov. A ako sa dá predpokladať, ľudia z nich povytvárajú ešte mnoho zaujímavých – jedlých i nejedlých – kreácií.