Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Keby sme sa vás opýtali, ktoré múčniky sú typické pre Slovensko, z rukáva by ste v priebehu pár sekúnd vysypali hneď niekoľko z nich. V zozname by určite nechýbali koláče z kysnutého cesta s niekoľkými variáciami ovocia a mrveničky alebo buchty plnené makom, kakaom, lekvárom, tvarohom či orechmi. Úžasnú Sacherovu tortu z Rakúska, maďarskú dobošku či české múčniky (ktoré sú mimochodom veľmi podobné tým našim) si nemusíme podrobne predstavovať. V článku a v infografike (ktorá sa nachádza pod článkom) si však predstavíme menej známe sladké dobroty, ktoré nám ponúka svet.
Veľmi zvučný a obľúbený dezert síce nie je neznámy v našich končinách, avšak svoj francúzsky pôvod nezaprie. "Opálený krém", čo je voľný preklad názvu tejto dobroty, sa skladá zo žĺtka, smotany, cukru, mlieka a vanilky. Čím je ale tento dezert najviac známy, je jeho skaramelizovaný povrch. Ak si ho dáte v reštaurácii, môžete sa tešiť aj na malé divadielko, pretože hnedý cukor na povrchu zvyknú flambovať aj s troškou alkoholu rovno pred vašimi očami, najčastejšie plynovou pištoľou.
Banány, krém, čokoláda, káva, karamel... Dokonalá kombinácia pre tento sladký kúsok nebíčka v ústach, ktorý má svoj pôvod v Anglicku. Studený dezert stojí na sušienkovom základe a často sa do neho pridáva aj kondenzované mlieko. Dlho teda na tanieri nezostane. Vie o tom aj bývalá premiérka Margaret Thatcherová, podľa Celebrity Cookbook išlo o jej najobľúbenejší dezert.
Podobne ako pri mnohých iných jedlách, a nielen tých sladkých, ani pri tomto sa dva národy nevedia zhodnúť, ktorý z nich je jeho „stvoriteľom“. V každom prípade ide o teplé vyprážané tyčinky, ktoré sa predávajú podobne ako praclíky na ulici, v niektorých reštauráciách ich ale dostanete aj ako možnosť raňajok. Vyrobené môžu byť zo zemiakového cesta alebo len z múky, vody a soli. Zdá sa vám to málo? Keď si ich namočíte do roztopenej čokolády, zistíte, že žiadne ďalšie ingrediencie ani nepotrebujete.
Obľúbená dovolenková destinácia má tiež svoj typický múčnik, a tým je baklava. Známa je však na celom Balkáne, dokonca aj v niektorých arabských krajinách. Podstatou tohto sladkého zákusku je veľmi tenké lístkové cesto s pomletými orechmi, poliate medom alebo sladkým sirupom.
Presuňme sa konečne zo starého kontinentu viac na východ. Dračia briadka je veľmi špecifický a tradičný čínsky dezert, ktorý len tak kdekoľvek nenájdete. Na prvý pohľad pôsobí ako pavučinová rolka, ide však o akési zmotané cesto z maltózy (sladový cukor) plnené kokosom, arašidmi a sezamom.
Veľmi zaujímavý a zároveň presný názov pre tento chutný múčnik z najväčšieho ostrovného štátu na svete. V indonézskej reči totiž dadar znamená palacinka a gulung zrolovať. Populárny je najviac na ostrove Java a čo je na ňom najzaujímavejšie, je jeho farba. Keďže je vyrobený z listov nazývaných pandanus a ryžovej múky, má krásnu sýtu zelenú farbu. Najčastejšie ho dostať s kokosovou príchuťou.
Z krajiny vychádzajúceho slnka nepochádza len v celom svete milované a veľmi známe sushi. Tieto farebné jednohubky získali svoj názov z tzv. lepivej ryže – mochigomu, ktorá sa spracuje na cestovinu a vytvaruje do malého klbka či obdĺžnika. Japonci si ju zvyknú v čase vysokých horúčav vychutnávať aj ako zmrzlinu, naplniť sa však môže aj jahodovým džemom, pomletými arašidmi, dokonca aj bravčovým mletým mäsom. V takom prípade však už ťažko budeme hovoriť o mochi ako o sladkom dezerte. ;)
Ani krajiny Latinskej Ameriky nezaostávajú za svetovými špecialitami z cukru. Napríklad také brigadeiros nesmú chýbať na žiadnej väčšej slávnosti v Brazílii. Veľmi obľúbené guličky s čokoládou posýpkou si môžete pokojne urobiť aj vy doma, nemusíte za to cestovať na západnú časť zemegule. V panvici si pri miernej teplote privediete do varu kakao, kondenzované mlieko a maslo a po vychladnutí tvarujete guličky, ktoré na záver obalíte v spomínanej čokoládovej, alebo aj inej, posýpke.
Našu túru za sladkým pokušením ukončíme na chladnom Islande, kde sa tradičný Skyr podáva už viac než tisíc rokov, a vraj vďaka Vikingom. Ide o mliečny dezert podobný gréckemu jogurtu, avšak s jemnejšou chuťou. Že ide o proteínovú bombu, svedčí aj fakt, že sa môže podávať s ovocím, orieškami, medom alebo aj obilninami.
Síce len s prstom na mape a s vábivými obrázkami, ale aj dnes sme vďaka sladkým dobrotám mohli precestovať kúsok sveta. Ak sme vám opäť narobili chute, nemusíte si ich predsa nechať zájsť. Hor sa do kuchyne vykúzliť jednu zo svetových, alebo aj našich slovenských špecialít! Dobrú chuť ☺
A na záver ešte sľúbená infografika, ktorá stručne a prehľadne sumarizuje predstavené svetové pochúťky...