Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Ochutnali by ste radšej orechový košíček alebo štýlovo vyzdobený cupcake? Nech by vaša voľba dopadla akokoľvek, v podstate by ste siahli po rovnakom koláči. Možno vás to prekvapí, ale populárne druhy „zahraničných“ koláčov mali miesto v receptároch našich starých mám už pred niekoľkými desiatkami rokov.
V cukrárňach, na internete či v časopisoch sa čoraz častejšie skloňujú efektne znejúce zahraničné názvy koláčov. Pri kávových zrnách sa vynímajú lahodné cheesecakeky, vyšperkované cupcakeky lákajú k zahryznutiu. Dokonale naaranžované koláčiky navodzujú dojem, že nejde len o obyčajné sladké zákusky, ale o nové recepty, ktoré so sebou prinášajú nevídané chute. V skutočnosti sa pod honosnými názvami skrývajú často viac-menej tradičné slovenské recepty, ktoré sa v rodinách dedia z generácie na generáciu.
Neodolateľne vyzerajúci a dokonale „nastajlovaný“ cupcake má mnoho podôb. Karamelový, čokoládový, s nutellou... Pri jeho príprave sa kladie dôraz aj na vizuálnu stránku, preto sa v minimalistickom koláčiku snúbi elegancia s lahodnou chuťou. Jemné piškótové cesto dochutené a dozdobené farebným krémom či drobnými dekoráciami robí cupcake gastronomickým zážitkom, pri ktorom si aj oči prídu na svoje. Ide vlastne o tortu malých rozmerov, ktorá je určená pre jednu osobu. Najčastejšie sa pečie v malom tenkom papierovom obale. Základné ingrediencie tvoria rovnako ako pri normálnych tortách maslo, cukor, vajcia a múka. Ich výhodou je, že sa upečú vďaka menším rozmerom rýchlejšie.
S každým zahryznutím do ľahkého cesta a maslovej plnky sa obnovujú spomienky na detstvo. Torty sú predsa bežnou pochúťkou aj v našich končinách už pekne dlho. Za obdobu malých tortičiek však možno považovať napríklad aj známe orechové košíčky s rumovou plnkou. Tie boli vždy neodmysliteľnou súčasťou narodeninových osláv, svadieb či rodinných stretnutí. Jednoduchá čokoládová poleva a zdobenie v podobe orieška alebo lentilky je to, čo máme na tých „slovenských“ košíčkoch najradšej.
Chutný korpus z keksíkov a svieža tvarohovo-syrová plnka zakončená sladkou, obyčajne ovocnou alebo čokoládovou polevou — to je cheesecake. Nízka náročnosť a vynikajúca chuť z neho robia obľúbenú pochúťku nielen vo výnimočné dni. Pokiaľ sa rozhodnete tento koláč pripraviť doma, nezabúdajte, že dôležitým krokom po jeho upečení je nechať ho odležať v chladničke, aby nestratil svoj tvar. Patrí k tým zákuskom, ktoré nielen chutia, ale i zasýtia.
Slovenskou obdobou cheesecakeku je starý známy tvarožník. Na rozdiel od americkej verzie sa tvarohový koláč pečie z poctivého kysnutého cesta, na ktoré sa rozotrie tvarohová hmota zmiešaná s hrozienkami namočenými v rume. Koláč ako od babičky je vhodné ozdobiť čokoládovou mrveničkou alebo čokoládovými ostružlinkami. Prípravu tvarohovej dobroty zvládnete raz-dva. Navyše si ju môžete pripraviť počas celého roka, keďže suroviny, ktoré na ňu potrebujete, nie sú sezónne obmedzené.
Čokolády a kakaa nikdy nie je dosť. Obzvlášť pri nadýchanom brownie koláčiku. Do sladučkých koláčov ide hnedá pochúťka hneď v niekoľkých fázach. Dve hlavné prísady — kakao a čokoláda — dodávajú maškrte nezameniteľnú chuť i farbu a tiež zaručujú, že koláčik po upečení mizne bleskurýchle zo stolov.
Obdobou k brownie je v našich končinách tradičný čokoládový koláč. Od amerického čokoládového brata sa líši drobnými zmenami v príprave. Pri spracovaní cesta sa doň nevmiešava čokoláda. Tá sa používa na samotné zdobenie sladkého diela. Ďalším rozdielom je, že sa do slovenskej verzie brownie pre zvýraznenie chute pridávajú hrozienka a upečené cesto sa pred dekorovaním polevou potrie chutným, najlepšie domácim, džemom.
Ak by ste svoju babku požiadali, aby vám upiekla brownie, pravdepodobne by sa len s počudovaním chytila za hlavu. Keby ste sa jej však spýtali na čokoládový koláč, v priebehu niekoľkých desiatok minút by vám vyčarovala chutnú čokoládovú klasiku. Aj keď by sa mohlo zdať, že zahraničné koláčiky nahrádzajú tradičné chuťovky, špeciality našej kuchyne dostali v podstate v mnohých prípadoch len iné pomenovanie či modernejší ráz. Hoci gazdinky a cukrárky nepohrdnú ochutnávkou nových sladkých pochúťok, mnohé stále ostávajú verné osvedčeným receptom, ktoré ničím nezaostávajú za tými svetovými.