Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Prečo máme radi cukor? Odpoveď je jednoduchá — kvôli jedinečnej sladkej chuti, ktorú dodáva maškrtám. No hoci ho bez rozmýšľania okamžite spájame hlavne s varením či pečením, skrýva v sebe oveľa viac. Možno ani netušíte, že využitie cukru kvôli jeho ostatným vlastnostiam ďaleko presahuje hranice kuchyne a v domácnosti môže prevziať hneď niekoľko rolí. Dnes si teda predstavíme niekoľko spôsobov, ako použiť cukor mimo kuchyne.
Presne takto môžeme pomenovať kryštálový cukor, ktorý máme na stole. Ak sa totiž poraníme a vytvorí sa nám malá ranka, stačí si ju vraj opláchnuť, nasypať na ňu trošku cukru a prelepiť leukoplastom. Cukor urýchli hojenie a mal by zmierniť bolesť. Taktiež je záchranou pre "hladošov", ktorí nevedia vydržať, a chutnajú jedlo za horúca. Prvou pomocou v prípade popáleného jazyka môže byť práve lyžička cukru, ktorú si necháme rozpustiť v ústach.
Teplo, slnečné lúče, voda a oddych. Už len pomyslenie na leto a s ním spojené činnosti nám väčšinou okamžite vyčarí úsmev na tvári. Ten však zmizne rýchlejšie, ako sa zjavil, a to v momente, keď si spomenieme na tú nepríjemnú časť tohto ročného obdobia — hmyz. Všadeprítomný, lietajúci, lezúci a, predovšetkým, neskutočne otravný. Často nám znepríjemňuje deň a my si s ním nevieme dať rady. To však za nás spraví cukor.
Stačí pár lyžíc cukru, medu a voda. Túto zmes zohrievame na panvici, kým sa cukor nerozpustí. Potom do nej namočíme pásy z papiera na pečenie, ktoré následne zavesíme tam, kde to potrebujeme. Cukrovú zmes môžeme tiež vyliať do nádob a umiestniť ich do blízkosti nášho posedenia. Za pár minút je tak účinný lapač hmyzu na svete.
Vädnú vám kvety a neviete čo s tým? Posvieťte si lepšie na ich korene, problémom môžu byť hlísty, ktoré ich napádajú. Skúste preto do zeminy pridať cukor, ktorý podporí aktivitu prospešných baktérií a mikroorganizmov. Tie sa postarajú o maximálne nepriateľské prostredie pre ďalšie hlísty. Cukor je vhodné spolu s octom pridávať raz za čas do vody pri bežnom polievaní. Približne dve lyžice cukru a dve lyžice octu na pol litra vody vám zabezpečia extra výživu pre kvety. A aby boli také krásne nielen v záhrade, ale aj vo váze, cukor s octom pre dlhšiu čerstvosť pridajte aj do nej.
Keď sa vám dostane pod ruku špinavé oblečenie, podľa druhu nečistoty už dopredu viete, s čím bude viac alebo menej roboty. K veľmi nepríjemným značkám na oblečení patria práve tie od trávy. Zmiešajte cukor s vodou, vylejte na špinavé miesto, nechajte pôsobiť cez noc a napokon hoďte do práčky. Zo strašiaka sa stane bežná, jednoducho vyčistiteľná škvrna. Cukor môže fungovať aj ako prírodné mydlo. Špinavých rúk sa zbavíte ľahko aj bez chemikálií použitím lyžice cukru, lyžice olivového oleja a vody.
Hnevá vás krátka životnosť chleba alebo keksov? Tvrdé a vyschnuté veru nikomu nechutia. Skúste ich preto dať do misy s uzáverom spolu s pár kockami cukru, rozdiel zaručene postrehnete. Táto finta platí tiež pre syr. Ak ho uzavriete do nádobky s cukrom, nesplesnivie tak skoro ako voľne položený v chladničke. Viacerých poteší takisto fakt, že cukor pohlcuje rôzne vône a zápachy. Ryba či cesnak chutia výborne, ale zápach na rukách je po nich viac než nežiadúci. Odstránime ho tak, že si na ruky pri umývaní okrem mydla nanesieme aj trochu cukru.
Cukor má na pokožku naozaj blahodarné účinky. Nemusíte postávať v drogérii a vyberať vhodný peeling, môžete si ten ideálny pre vás vyrobiť doma. Vďaka tvrdosti cukru a vlastnostiam ostatných surovín podľa vlastného výberu sa mechanicky zbavíme všetkých nečistôt na našom tele. Zmiešajte napríklad dve lyžice hnedého cukru a štyri lyžice citrónovej šťavy. Naneste túto zmes na tvár a jemne masírujte, až kým sa cukrové kryštáliky úplne nerozpustia. Potom opláchnite. Pravidelným používaním sa zbavíte čiernych bodiek, drobných pigmentových škvŕn a vyhladíte si pleť.
Každý z nás to pozná a zažil niekoľkokrát. Nepríjemné čkanie nás vie nemilo prekvapiť v hocijakej situácii. Čo to vlastne je? Ide o nedobrovoľné sťahovanie bránice a medzirebrových svalov, pričom dochádza k prudkému nádychu s typickým zvukom. Na zastavenie stačí čajová lyžička cukru, ktorú si necháme rozpustiť v ústach a "štikútka" by mala nadobro zmiznúť.
Je naozaj pozoruhodné, čo všetko môžeme dokázať s balíčkom cukru. Okrem toho, že si vďaka nemu skvelo pochutíme, môže byť tiež pomocníkom v rozličných situáciách. Vedci dokonca prišli na to, ako rastlinné cukry premeniť zložitými chemickými procesmi na vodík, čím by sa mohli stať v budúcnosti lacnou formou paliva do áut. Ako sa zdá, o rôznych spôsoboch využitia cukru zrejme ešte budeme počuť. A ktovie, možno raz bude dodávať energiu nielen nám, ale aj rôznym veciam okolo nás.