Vlašské orechy už od nepamäti patrili nielen do našich záhrad, ale hlavne do našich kuchýň. Veď kto by nepoznal fantastické orechovníky z kysnutého cesta, aké dokázali upiecť len naše babičky? A pritom orechy vôbec nie sú len výbornou surovinou na prípravu chutných koláčov. Ukrývajú v sebe zdravie, silu a vitalitu. Zlepšujú náladu, zvyšujú výkonnosť mozgu, pomáhajú prečistiť organizmus a podporujú tvorbu červených krviniek. Sú bohatým zdrojom vitamínov, obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, vlákninu aj antioxidanty.

 

Orechy prospievajú nášmu telu, ale aj mysli. Preto by sme ich mali chrumkať každý deň, hlavne v surovom stave a asi 20 g denne. Sem-tam si ale môžeme dopriať aj výborný orechový koláč, hoci aj kysnutý, a myslieť na to, že pri takejto dobrote robíme vlastne niečo aj pre svoje zdravie.

Suroviny:

na cesto:

300 g polohrubej múky

200 g celozrnnej špaldovej hladkej múky 

21 g čerstvého droždia 

250 ml vlažného mlieka

70 g Korunného cukru kryštálového

1 vanilkový cukor

80 g masla 

1 celé vajce

štipku soli

 

na plnku:

200 g vlašských orechov

50 g masla

50 g Korunného cukru hnedého

lyžičku mletej škorice

2-3 lyžice horúceho mlieka

rum alebo rumovú esenciu

citrónovú kôru

za hrsť hrozienok

Postup:

1. Do väčšej misy preosejeme múku, v strede vyhĺbime jamku, do ktorej vylejeme časť odmeraného mlieka, rozdrobené droždie a cukor. Misku prikryjeme asi na 10 minút, potom pridáme všetky ostatné suroviny a vypracujeme hladké cesto. Prikryjeme a necháme nakysnúť asi 2 hodiny, až kým cesto zdvojnásobí svoj objem. Množstvo podľa tohto receptu je určené na jeden klasický plech alebo na dva okrúhle.

 

Rada: Celozrnné múky nepreosievame, pretože by sme ich zbavili vysoko cenených čiastočiek hrubo namletého zrna.

2. Na plnku zmiešame nahrubo pomleté alebo posekané orechy, pridáme cukor, zmäknuté maslo, v horúcej vode opláchnuté hrozienka, škoricu a nastrúhanú kôru z citróna. Po lyžičkách pridávame horúce mlieko tak, aby vznikla pevná, nie príliš riedka hmota. Na záver pridáme rum alebo rumovú esenciu.

 

Rada: Časť orechov môžete nahradiť podrvenými piškótami.

3. Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm, uložíme na plech a okraje orežeme. Cesto potrieme plnkou. Časti cesta, ktoré sme orezali, premiesime a vyvaľkáme na tenšie. Vykrajujeme rôzne tvary a vrch koláča ozdobíme podľa vlastnej fantázie.

 

4. Koláč necháme asi 20 minút kysnúť.

 

5. Koláč vložíme do rúry vyhriatej na 250 °C, hneď zmiernime na 220 °C a pečieme 15-20 minút. Ak sa koláč zvrchu pripaľuje, po 15 minútach ho môžeme prikryť papierom na pečenie. Či je koláč upečený skontrolujeme špajdľou – ak je špajdľa po zapichnutí do koláča čistá, je upečený. Koláč vyberieme na mriežku necháme ho vychladnúť.

 

 

Rada: Po upečení môžeme koláč potrieť studenou vodou, aby bol pekný lesklý. Dobrú chuť.