Hrnce kde sa len pozriete, plný drez, tu vysypaná múka, tam rozliate mlieko. Aj keď môže byť varenie či pečenie vaša vášeň, stáva sa, že z toho náhleho neporiadku sa vám občas stavajú vlasy dupkom. Ideálne je, ak máte celú kuchyňu len pre seba, môžete sa slobodne realizovať a nikto sa vám nepletie pod nohami, najmä deti. Snažíte sa im vymyslieť dokonalú zábavku a veríte, že ich zamestná aspoň dovtedy, kým nenavaríte. No práve deti, od trojročných drobcov až po adolescentov, by mali byť pri varení. Možno si hovoríte, že narobia viac škody než úžitku, no opak je v tomto prípade pravdou.

Každá ingrediencia je iná

Ak svojim ratolestiam dovolíte priložiť ruku k dielu, zaručene sa vám to neskôr niekoľkonásobne vráti späť. Kuchyňu môžeme nazvať takou malou školou života. Dieťa všetko vníma – vidí, cíti, chytá. Tu sa oboznámi s rôznymi materiálmi, s tým, ako spolu reagujú a čo vznikne ich miešaním. Čo je taktiež dôležité, naučí sa mierky a získa odhad. Bude si reálne vedieť predstaviť tri lyžice oleja či pol kila cukru. Dieťa si v praxi osvojí fyzikálne jednotky hmotnosti a objemu. Navyše si zdokonaľuje jemnú motoriku pri ozdobovaní zákuskov alebo držaní pevnej ruky pri krájaní či miešaní.

Skôr ako dáme na tanier

Okrem celkovej zručnosti deti môžu za kuchynskou linkou nadobudnúť aj vedomosti ako v ozajstnej škole. V prvom rade je dobré ich oboznámiť, ktoré potraviny sú skutočne zdravé a aké majú výživové hodnoty. Samy uvidia viacero spôsobov úpravy surovín, pri ktorých pochopia, že to isté jedlo môže na základe prípravy chutiť odlišne. Navyše, vynaložená snaha v kuchyni vedie k tomu, že si deti viac vážia jedlo, čo sa uvarilo či upieklo doma. Vedia si totiž predstaviť, koľko času a námahy treba na to, aby sa im hotové jedlo dostalo na tanier. Po dobre odvedenej práci im bude dokonca určite aj oveľa viac chutiť. 

Odmenou, že ste dieťa priučili kuchárskemu umeniu, vám môže byť neskôr aj to, že dieťa v staršom veku nebude odkázané len na fastfoody, ale si bude vedieť svojpomocne pripraviť rýchle, chutné a zdravé jedlo doma.

Matika, zemepis, dejepis

Naši najmenší si pri varení môžu precvičiť jednoduché matematické počty, tí starší už môžu vypočítať aj niečo trochu zložitejšie. Ak sa v recepte spomínajú tri vajcia, skúste sa ich napríklad spýtať, ako by celý recept vyzeral pre päť vajec. Takto jednoducho pomôžete rozvíjať detskú logiku. Dokonca sa prostredníctvom jedál z rôznych svetových kuchýň môže Vaše dieťa naučiť niečo z histórie alebo jazyka cudzích krajín, najmä ak varíte či pečiete podľa kuchárskej knihy, ktorá je nielen plná receptov, ale aj zaujímavostí o národných kuchyniach a jedlách.

Zdobenie ducha

Okrem fyzických zdatností či zaujímavých vedomostí si dieťa počas tvorenia v kuchyni „vyzdobí“ svoju osobnosť a obohatí ju o pozitívne ľudské vlastnosti. Možno ani netušíte, ale tým, že navrhnete dieťaťu, aby vám pomohlo, v ňom vyvoláte neuveriteľnú radosť. Z vašej strany ide totiž o prejav dôvery, čo dieťa vníma. Keď mu veríte vy, začne si veriť aj ono samo a postupne si vybudováva  zdravú sebadôveru

Stará generácia poskytla recepty, tá mladá zas ponúka nápady. Detská predstavivosť je bezhraničná a to, čo by vám ani vo sne nenapadlo, deti hneď skúsia. Dovoľte im objavovať, skúšať, mýliť sa a opakovať. V tejto rovine najlepšie rozvinú svoju predstavivosť a kreativitu.  

Snaha nezaostať, pomôcť a podeliť sa – či len vo dvojici ,alebo so súrodencami, ide o prácu v skupine. Tej sa dieťa v ďalšom živote nevyhne a je vynikajúce učiť sa skupinovej práci odmalička. Spoločné varenie a pečenie sú ideálne činnosti na precvičovanie toho, ako viacero ľudí môže pracovať na jednej veci, ako si vzájomne pomáhať, ale aj tolerovať odlišné názory či túžby. Ako bude zákusok vyzdobený? Už len pri takomto jednoduchom rozhodovaní si deti môžu osvojiť schopnosť ustúpiť (dnes bude vyzdobený tak, ako chce mama, sestra...) či urobiť kompromis (bude vyzdobený, ako sme sa dohodli – toto bude po mojom, toto bude po tvojom).

Trpezlivosť, to je ďalšia vlastnosť, ktorej sa deti priučia. Napríklad pri takom kysnutí cesta zistia, že nie všetko sa dá okamžite. Netreba zabudnúť, že pri varení a pečení sa takisto rozvíja schopnosť racionálne riešiť náhle problémy. Možno to v tomto prípade znie trochu nadnesene, no ak sa dieťa nepostaví k malým problémom, tie veľké neskôr ťažko zvládne.

Nezabudnuteľné chvíle

Varenie s deťmi má veľa výhod aj pre rodičov. Ide o dostatočne dlhý čas strávený spolu, kedy okrem manuálnej práce dostanú priestor aj rozhovory a debaty o rôznych veciach. Je to ideálna príležitosť na utuženie rodinných vzťahova odovzdanie zvykov a tradícií z generácie na generáciu. Prežijete tu nezabudnuteľné okamihy, na ktoré nielen vy, ale najmä vaše deti budú spomínať aj v dospelom veku. Nemusíte dokonca ani neustále odbiehať od sporáka, keďže vaše živé striebro máte plne pod dohľadom. Popritom deti na vlastné oči zbadajú, koľko práce treba vynaložiť na upratanie po takom kuchárskom výkone, a že za  každú pochúťku sa musí platiť vynaložením úsilia a vykonaním prác, ktoré nám nemusia byť vždy pochuti

Ak sa odvážite a dovolíte deťom angažovať sa v kuchyni, určite to neoľutujete. A neskôr, možno v jednu peknú nedeľu, to budú práve ony, ktoré prídu za vami so slovami: „obed je už hotový“ .