Odložte si spomienku na leto do pohára. Práve letné mesiace sú ideálnym časom na prípravu sladkých marmelád a džemov. Veď uznajte, ovocie je v tomto období ľahko dostupné, lacné a vďaka dostatku slnečných lúčov aj sladké a bohaté na vitamíny.

Na pultoch obchodov máte na výber z množstva hotových džemov, marmelád a lekvárov. Ich chuť sa však nepriblíži tým, ktoré si pamätáte z detstva od babičky. Nemusíte sa báť, prípravu sladkých domácich pochutín zvládnete hravo s našimi radami. 

1. Zvoľte vhodné ovocie – prezreté ovocie nie je vždy najlepšie

Pred tým, ako začnete želírovať by ste mali vedieť, že výroba džemu nezávisí iba od správneho pomeru cukru a kyselín. Dôležitou zložkou sú pektínové látky, ktoré sú prítomné v každom ovocí v menšom či už vo väčšom množstve. Čím viac ich je, tým väčšia šanca, že váš džem pekne zrôsolovatie. Vysoký obsah pektínu má najmä nedozreté ovocie. Okrem toho sa nachádza v ríbezliach a egrešoch, dostatok obsahujú taktiež marhule, černice a slivky. Podstatne menej pektínu už majú čerešne, višne alebo maliny. Ak so želírovaním nemáte veľké skúsenosti, stavte radšej na istotu a dajte si pozor aj na výber ovocia.

2. Dôkladné očistenie ovocia – krok k úspechu

Aby vaša práca nevyšla navnivoč, dôsledne skontrolujte ovocie a vytrieďte zlé kúsky. V ďalšom kroku ovocie olúpte a zbavte prebytočných častí, akými sú napríklad kôstky. Ovocie v takejto forme je vhodné na váženie, pretože presnejšie vypočítate množstvo cukru a želírovacieho prípravku. Následne ho nakrájajte na menšie kúsky, prípadne rozmixujte alebo pomeľte.

3. S prípravkom či bez?

Ak vás láka výroba marmelády alebo džemu klasickým spôsobom, teda bez pridaných želírovacích prípravkov, hneď po očistení ovocie poukladajte po vrstvách do hrnca, ktoré presypete cukrom. So sladením to neprežeňte, množstvo cukru závisí od kyslosti ovocia. Všetko nechajte postáť 24 hodín.

Veľa gazdiniek sa prikláňa aj používaniu prípravkov na želírovanie, nakoľko predstavujú istotu dobrého výsledku. Hoci na trhu ich nájdete od výmyslu sveta, siahnite radšej po tých kvalitnejších (napr. Korunný cukor želírovací 2:1). 

4. Varte menšie množstvá

Zoberte si dostatočne veľký hrniec do širokým dnom, do ktorého vložíte časť ovocia pripraveného na želírovanie. Ovocie varte postupne v menších dávkach, aby skôr zrôsolovatelo.

5. Odoberajte penu

Počas varenia sa na ovocí zvykne objaviť pena. Pozbierajte ju lyžicou, aby váš džem alebo marmeláda zostali číre. Na prvý pohľad neškodná pena by mohla byť príčinou krátkej trvanlivosti vašej zaváraniny.

6. Urobte želírovaciu skúšku

Uistite sa, či má zmes ovocia tú správnu konzistenciu. Overíte si to jednoduchou skúškou. Odoberte malé množstvo (2 až 3 kávové lyžičky) horúceho ovocia na vopred vychladený tanier a počkajte približne 5 minút. Pokiaľ je zmes veľmi hustá, môžete ju rozriediť vodou. Naopak, ak sa vám zdá príliš riedka, zahustíte ju pridaním niekoľkých kvapiek kyseliny citrónovej alebo prípravku na želírovanie.

Či je džem akurát, môžete zistiť aj druhým spôsobom. Opäť vám pritom poslúži tanierik a neveľké množstvo zmesi z hrnca, v ktorej pre zmenu vytvoríte cestičku. Ak sa nezleje dokopy, je to znamenie, že váš džem je na dobrej ceste.

7. Základom je čistota

Spomínate si na svoju babku ako pred samotným nakladaním ovocia poctivo vydrhla všetky poháre a viečka? Tak ako je dôležitá čistota v kuchyni, mala by byť samozrejmá aj čistota pohárov, v ktorých bude ovocie nasledujúce mesiace uskladnené. Každá zbytočný náznak špiny môže znehodnotiť vašu prácu a čoskoro sa na sladkej pochúťke objaví pleseň

8. Poháre nezabudnite prevrátiť

Umyté poháre na krátku chvíľu zohrejte v horúcej vode alebo v rúre a až potom naplňte ovocím. Týmto predídete prasknutiu skla vplyvom veľkého teplotného rozdielu. Po naplnení pohárov sa odporúča prevrátiť ich hore dnom. Horúca zmes sa dostane na všetky miesta, kde bol ešte predtým vzduch a sterilizuje ostatné vnútorné časti.

9. Skontrolujte viečka

Po sterilizácii nezabudnite skontrolovať, či sú viečka dobre prichytené. Tie, ktoré nedržia úplne stopercentne, by ste mali skonzumovať čo najskôr, aby nepodľahli plesni. Nič nepokazíte tým, keď hotové marmelády a džemy necháte postáť v kuchyni a prikryjete dekou, aby sa z nich teplo uvoľnilo postupne.

Lahodná vôňa a nezameniteľná chuť domácich marmelád či džemov nepoteší iba vás, ale aj ostatných členov rodiny a priateľov. Pohár sladkej dobroty môže byť dokonca originálnym darčekom k narodeninám alebo k blížiacim sa Vianociam.